kahraman şehitlerimiz'in hikayesi ve şiirler

Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kaabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir
KINALI KUZUM

KINALI KUZUM

Yıl 1915, aylardan Ocak. Yer Çanakkale. Denizde sayısız İngiliz ve Fransız filosu, karşıda İtilaf Devletlerinin, bir ulusu tarihten silmek, can damarı olan boğazlarını ele geçirmek adına bir araya gelmiş yarım milyondan fazla askerî gücü. Akif'in dediği gibi hayâsız bir akın, hayâsız bir ordu.
Yozgat, Sorgun kazasının Karayakup Köyünden cepheye gelen Murat adındaki genç nefer, bölükteki tıbbiye öğrencisi Şükrü Beye anasına hitaben bir mektup yazdırıyor."Anacığım, kardeşlerimi askere gönderirken başına kına yakma. Zabit Efendi bana sordu, cevap veremedim. Kardeşlerim de cevap veremeyip mahcup olmasınlar." der ve bir de şiir ekler mektubuna
A N A
Çanakkale geçilir mi sandı küffar,
Bölük bölük buraya geldiler ana.
Son nefer de vurulup düşse toprağa,
Yine de geçilmez ki, bu belde ana.

Yalnız kınanın manasını bilemem,
Senden armağan, istesem de silemem.
İnandım ki ben, sağ olarak dönemem,
Şehitlik rütbesine hazırım ana.

Yaktığın bu kına durdukça başta,
Mustafa Kemal'ler de oldukça başta.
Düşman bin bölük olsa karşıki safta,
Üzülme, geçilmez, bu belde ana.

Kardeşimin başına yakma kınayı,
Belki bilemezler kınadaki manayı.
Karşımda küffar düşünemem sılayı,
Hakkın helal edesin, hakkını ana.

Bu mektup Murat'ın anasına gider. Ana, bir okuryazar bulup oğluna şu cevabı yazar:"Ey oğul, gözüm nuru Murat'ım! Zabit Efendiye selam söyle. Biz kurbanlık koçları kınalar, öyle kurban ederiz. Sen dört kardeşin arasında kurbansın. Sen İsmail'sin (A.S.), sen orada şehit olacaksın inşallah. Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa ben de onun için senin saçlarını kınalayıp gönderdim." der ve o da mektubuna bir şiir ekler.

KINALI KUZUM

Ey oğul, ey Murat'ım, kınalı kuzum,
Şehit olmandır gönlümdeki son arzum.
Çanakkale "son kale" siper et seni,
İffetime yâd eli değemesin kuzum.

Varsın, beklesin yavuklun da yolunu,
Bu yollarda şan, şeref beklenir kuzum.
Her cefaya her zaman hazır, nazırım,
İffetime yâd eli değmesin kuzum.

Kardeşinin başına yaktım kınayı,
İsmail gibi Hakk'ın emrinde kuzum,
Bu emirde felah var, şan var, şeref var,
Onlar da şehitliğe, hazırdır kuzum.

Biz kurbanlık koçlara, kına yakardık,
İsmail'in aşkına, Hakk'a adardık.
Bu yüzdendir başına kınayı yaktık,
Bu vatana, bu yurda, kurban ol kuzum.

Bu mektup Murat'a gittiğinde, Murat'ın kınalı başı çoktan Allah'ına kurban gitmişti. O mübarek ananın duası kabul olunmuş, kınalı kuzusu Murat şehit olmuştu.
Bu mektupta dikkat çeken nedir gördünüz mü? Bir ananın oğlunu şehit olmak amacıyla askere göndermesi, onun şehitlik mertebesine erişmesini temenni etmesi. Ne mübarek bir temenni yarabbi, ne mübarek bir istek. Böyle anaların elleri öpülmez mi?
Bu Çanakkale Savaşı ki 253.000 vatan evladının, kınalı kuzuların canları pahasına kazanılmıştı.
Çanakkale'yi geçilmez kılan bu mübarek analara ve bu mübarek şehitlerin cümlesine Allah'tan sonsuz rahmetler diliyorum.
Bu yazımı ve bu şiirlerimi bu vatanın nasıl ve ne şartlarla kurtarıldığının hala bilincine varamayan, gaflet ve ihanet içinde olan bedbahtlara ithaf ediyorum.

Şehit Mektubu…

Sana evlat acısı yaşattığım için beni affet anne!
Biliyorum bana kızmıyorsun. Ama içinde yanan ateşle “ağıt” yakıyorsun anne. Ana yüreği bu. Biliyorum yüreğinde kocaman bir kor yanacak bundan sonra. Bayramların bayram olmayacak bensiz. Mezarımın başında geçireceksin tüm bayramlarını. Mezar taşımı temizleyeceksin gözyaşlarınla.
Düşman işgaline uğramasın bu topraklar anne. Dayan annem dayan! Ben seni şehitlerin arasında bekleyeceğim.

O koca yüreğinde ateş yaktığım için beni affet baba!
“Vatan sağ olsun!” derken sesin titreyecek biliyorum baba. Bayrağımıza bakarken “Vatan sağ olsun!” diyeceksin tekrar tekrar… Çocukluğumda bana anlattığın Çanakkale şehitlerine senden selam götüreceğim baba.

Beni affet taze gonca gülüm, hayat arkadaşım!
Seni genç yaşta dul bıraktığım için. Ben şehit oldum, sen şehit eşi. Dünya hayatında yokluğumun acısını yaşayacaksın belki…
Tabutumun başında ağlarken “Doyamadım sana yiğidim!” diyerek gözyaşlarını damlattın tabutuma. Ben sana doydum mu sanıyorsun? Ya senin namusuna leke getirecek alçaklar ülkemi işgal etseydi! işte o zaman ben gerçekten ölmüş olurdum.

Sizi “yetim” bıraktığım için beni affedin evlatlarım!
O küçük ellerinizi tutup yanaklarınıza bir öpücük daha kondurmak için neler vermezdim. Kokunuz burnumda tüterken şehitlik nasip oldu. Size doyamadım.
Sen beni öldü sanma oğlum. “şehitlere ölü demeyin!” diyen Allah, bize ölmeden önce yerimizi gösterdi. Orayı görsen sende bir an önce şehit olmak istersin. Seni orda bekleyeceğim oğlum! inşallah sende şehit olursun!

Kolay mı bırakıp gittim sizi sanıyorsunuz. Hepiniz gözümün önünden geçtiniz. “Ben sizi nasıl bırakıp giderim?” diye düşünürken, Hz. Peygamberi gördüm anne. Ellerini açmış beni bekliyordu anne. Ruhumu teslim ederken gideceğim yer gösterildi bana. O ne güzellik! Cennete uçtuğumu anladım. Bakmayın siz cesedimin kan revan içinde kaldığına. Hiç acı çekmedim ben. Dünyada şehitlerden başka hiç kimsenin yaşayamayacağı kadar rahat bir ölüm yolculuğu yaptım.

Milletime söyleyin, beni Fatihasız bırakmasın!

Mektubu okuduktan sonra, babasının ellerinden öper gibi, mektubu öpüp alnına koyarsa öğrencim, ben onun gözlerinin içine nasıl bakarım? Babasının son mektubunu okurken bile dimdik duran öğrencimin alnından öperken, gözyaşlarımı tutabilir miyim?

SON MEKTUP ( BİR ŞEHİT MEKTUBU )

Namusumuzsun ve seni ne pahasına olursa olsun dalgalandıracağız...


HATIRLARMISIN CANIM ANAM , SANKİ BİR DÜĞÜN BAYRAM BİR HAVASI VARDI O GÜN BİZİM MAHALLEDE DAVULUN SESİ BİR BAŞKA RENK KATIYORDU HALAYLARA ARKADAŞLARIM DOSTLARIM HEP YANI BAŞIMDAYDILAR HİÇ İNDİRMİYORLARDI
BENİ OMUZLARINDAN DUALARINIZ SEMALARA YÜKSELİYORDU ADETA DİLLERDE
KALPLERDE HEP AYNI İNANÇ VARDI DUYGULAR BİRDİ GÖNÜLLLERDE KORKU İSE ASLA YOKTU SEL OLUP COŞAN O YAŞLI GÖZLERDE ….
ÖPMÜŞTÜM O MÜBAREK ELLERİNİ HELALLİK İSTEMİŞTİM SENDEN VE SENİ
NE KADAR ÇOK SEVDİĞİMİ SÖYLEMİŞTİM HATIRLIYORMUSUN ANAM.
VATAN BORCU NAMUS BORCU DERDİN SEN ÖĞRETMİŞTİN HER ŞEYİ
BANA KARŞILIKSIZ , EZANI BAYRAĞI VE VATANI SEVMEYİ GEREKİRSE BU UĞURDA SEVE
SEVE CAN VERMEYİ EVET SEN ÖĞRETMİŞTİN ANAM. KORKMA OĞLUM DERDİN KORKMA ASLA , VATAN İÇİN BAYRAK İÇİN ŞEHİT BİLE OLSANDA …
AL YAZMALI ELLERİ NASIRLI GÜL YÜZLÜ ANAM , ELLERİME KINA YAKIP AL YAZMANI BAĞLADIĞIN GÜNÜ HATIRLA… OĞLUM SENİ BEN VATANIMIZA GELİN EDİYORUM DEMİŞTİN . ÇOK MUTLUYDUN HELAL OLSUN DİYORDUN VATAN İÇİN HER ŞEY . İŞTE HALA ELLERİM KINALI KOKUNU SAKLIYORUM ELLERİMDE… BENİM YERİMDE OLMAK İSTEYİPTE OLAMAYANLAR İÇİNSE ÇOK ÜZÜLÜYORUM BİR BİLSEN
ANAM.
BU SANA SON MEKTUBUM ANAM ,ÇÜNKÜ DÜN GECE BİR RÜYA GÖRDÜM. RÜYAMDA MELEKLER ŞEHİT OLACAĞIMI MÜJDELİYORLARDI. AL RENKLİ BAYRAĞI
MIZI ELİME UZATIP GÖKYÜZÜNDEN MİLYONLARCA YILDIZI ÜZERİME
DÖKÜYORLARDI VE HADİ GEL ,GEL DİYE SESLENİYORLARDI…SONRA KIRMIZI BEYAZ GÜLLERİN BURAM BURAM KOKTUĞU ,KUŞLARIN ŞARKI SÖYLEDİĞİ ÇOK GÜZEL MİS KOKULU BİR BAHÇEYE GÖTÜRDÜLER ÖYLE MUTLUYDUM Kİ ANLATAMAM ANAM. O ANDA BİRDEN HANİ SENİNLE BİRLİKTE ŞAHİT OLDUĞUMUZ ,SAKATLIĞINDAN DOLAYI ASKER OLAMAYACAĞI ŞEHİT DÜŞEMEYECEĞİ İÇİN AĞLAYAN YEDİ YAŞINDAKİ O KÜÇÜK ÇOCUK BELİRİVERDİ YAVRUCAK BENDE BENDE DİYORDU BENDE ŞEHİT OLMAYA HAZIRIM VE NASIL AĞLIYORDU BİR BİLEBİLSEN ANAM .
ŞİMDİ BİR DÜŞÜN ANAM ; EZANLAR HİÇ SUSAR , BAYRAKLAR İNER Mİ ? BÖLEBİLİRLER Mİ ŞU AZİZ VATANIMIZI KİMİN GÜCÜ YETER KİMİN ANAM.
BEN ÇOK MUTLUYUM NE OLUR SENDE MUTLU OL. ARKAMDAN HİÇ AĞLAMA
OLURMU , OLURMU ANAM. BİLİYORUM BİR DAHA GÖRÜŞEMEYECEĞİZ BEN ŞEHİT OLACAĞIM . SEN İSE ŞEHİT ANASI , VATAN SAĞOLSUN ANAM. DÜNYAYA TEKRAR GELECEK OLSAM ŞEHİT OLMAK İÇİN GELİRİM SEN HİÇ ÜZÜLME ÇÜNKÜ ŞEHİT
LER ÖLMEZ ; ÖLMEZ ANAM. SEN HAKKINI HELAL EYLE .EĞER BENİ ÖZLERSEN BAYRAĞIMIZA BAK DALGALANDIKÇA HEP BENİ GÖRECEKSİN TOPRAĞA SARILDIĞINDA SICAKLIĞIMI HİSSEDECEK GÜLLERİ KOKLADIĞINDA KOKUMU SOLUYACAKSIN. SAKIN AMA SAKIN HİÇ AĞLAMAYACAKSIN ANAM.
VAKİT GELDİ MELEKLER EL SALLIYOR BENİ ÇAĞIRIYOR. ALLAHA EMANET OL
BENİM CANIM ANAM. EVET ÇOK YAKINDA ŞEHİT OLACAĞIM AMA HER SABAH GÜNEŞLE YENİDEN DOĞACAĞIM SAKIN AĞLAMA ANAM ÇÜNKÜ BEN CENNNETTE
OLACAĞIM , CENNNETTE OLACAĞIM , CENNNETTE OLACAĞIM …

Namusumuzsun ve seni ne pahasına olursa olsun dalgalandıracağız...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !